Przyjemne ciepło, miejsce spotkań całej rodziny i przyciągający wzrok w każdym pomieszczeniu – dla wielu kominek stał się nieodzownym elementem domu czy mieszkania. Ale czy wiesz, że piec opalany drewnem to znacznie więcej niż tylko ogrzewanie? Praktyczne funkcje dodatkowe sprawiają, że kominek jest wszechstronny. Niektóre z nich przedstawimy teraz bardziej szczegółowo.

Kominek z płaszczem wodnym – ciepło w całym domu

Kominek z płaszczem wodnym wykorzystuje nie tylko ciepło wytwarzane podczas spalania, ale także podgrzewa zbiornik wody. To tworzy dodatkowe ciepło. Dzięki przewodom zainstalowanym w domu lub mieszkaniu ciepło to zapewnia nie tylko przyjemną temperaturę lokalnie na piecu, ale także w innych pomieszczeniach.

Ta dodatkowa funkcja jest szczególnie energooszczędna i przyjazna dla środowiska. Z jednej strony zmagazynowana energia wspiera system grzewczy, nawet w odległych pomieszczeniach, a także nadaje się do ogrzewania wody użytkowej. Piec wodny z odpowiednimi rurami może nawet zastąpić ogrzewanie.

Kominek z akumulacją ciepła – wydajny i energooszczędny

Kominki z akumulacją ciepła zwiększają wydajność tradycyjnego kominka opalanego drewnem. Te piece są wyposażone w dodatkowy magazyn ciepła w postaci bloku akumulacyjnego. Blok jest wykonany z kamienia, który doskonale nadaje się do tego celu.

Kominek akumulujący ciepło można również obłożyć kamieniem. Kamień absorbuje ciepło oddawane przez kominek i oddaje je w sposób ciągły do ​​pomieszczenia przez wiele godzin. Skutkuje to efektywnym wzrostem mocy grzewczej, co pozwala zaoszczędzić cenną energię – nawet jeśli kominek już zgasł.

Kominek z piekarnikiem – inteligentne rozwiązanie

Te modele mają zintegrowaną komorę pieczenia nad komorą spalania. Jest to idealne rozwiązanie do utrzymywania ciepła potraw. Alternatywnie można w nim ugotować pyszne jedzenie. Możliwe jest również pieczenie chrupiącej pizzy lub przygotowanie pieczeni, pod warunkiem, że komora piekarnika jest wystarczająco duża.

Aby zapobiec przypaleniu się żywności, temperatura jest kontrolowana przez dopływ paliwa i powietrza. Dzięki temu ciepło powstające podczas spalania wykorzystywane jest nie tylko do ogrzewania pomieszczenia, ale praktycznie do gotowania. A czekając, aż posiłek będzie gotowy, możesz wygodnie usiąść przed kominkiem z piekarnikiem i obserwować płomienie.

Kominek z płytą grzewczą – do przygotowania posiłku

Kominek z płytą grzejną nadaje się również do utrzymywania ciepła i przygotowywania potraw. Możesz cieszyć się przyjemnym ciepłem kominka podczas gotowania. Na płycie grzewczej można przygotowywać różne potrawy.

Przy takim dodatkowym zastosowaniu kominek jest czymś więcej niż funkcjonalną dekoracją, ale wielofunkcyjną częścią Twojego codziennego życia. W międzyczasie możesz też zrobić na nim wspaniałą herbatę.

Kominek z ławką – na przytulne wieczory

Kominek z ławką jest nie do pobicia, jeśli chodzi o wygodę. Ponieważ ławka doskonale nadaje się do relaksu tuż przy kominku. Książka w dłoni i plecy przy ciepłym kominku – co może być lepszego? Ławka zintegrowana z kominkiem to idealne miejsce na relaksujące wieczory w pojedynkę lub z bliskimi. Ta dodatkowa powierzchnia jest również bardzo praktyczna w mniejszych pomieszczeniach.

Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz – dzięki temu kominek stanie się przyjaznym dla środowiska i przytulnym urządzeniem wszechstronnym. Możliwe jest również połączenie kilku dodatkowych funkcji. Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą. Życzymy wielu przyjemnych godzin przy kominku!