Zima zbliża się wielkimi krokami. Co może być lepszego niż rozgrzanie się po ciężkim dniu przed kominkiem i słuchanie trzaskającego ognia? Niezależnie od tego, czy ważniejszy jest dla nas jako element dekoracyjny wnętrza czy tylko od strony praktycznej: kominek nie tylko tworzy przytulną atmosferę, ale także pomaga utrzymać niskie koszty ogrzewania zimą.

Kominek jako element wystroju wnętrza

Piękny kominek stanowi idealne wykończenie Twojego domu. Jest dostępny w różnych kolorach, wzorach i rozmiarach, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni kominek dla siebie. Kominek pasuje do prawie każdego pomieszczenia i przyciąga wzrok. W ostatnich latach kominki znów stały się modne. Zwłaszcza elementy retro i vintage powoli wracają do mody. Większość z nich jest wykonana z żeliwa, ale pod względem wydajności nie ustępują nowoczesnym kominkom.

Kominek tworzy wyjątkową atmosferę

Niezależnie od projektu – kominek nadaje każdemu domowi element ciepła i przytulność. Grę płomieni można obserwować przez duże okna widokowe, a kominek pełni jednocześnie rolę naturalnego elementu grzejnego, zapewniając przytulne ciepło. Tam, gdzie płonie ogień, niezwykle przyjemnie się odpoczywa i relaksuje po ciężkim dniu. Dlatego kominek jest idealny jako centralny element w pomieszczeniu, wokół którego wieczorem może gromadzić się cała rodzina.

Kominek jako źródło ciepła

Zimą do ogrzewania własnego domu można właśnie wykorzystać kominek. Aby ogrzewanie działało prawidłowo, niezbędny jest materiał grzewczy i odpowiedni dopływ tlenu. Jako paliwo w naszych kominkach wykorzystywane są klasyczne, suszone drewniane polana. Zbyt dużo tlenu przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ drewno spala się zbyt szybko. Nasze kominki są fachowo skonstruowane tak, aby ciepło oddawane z kominka do pomieszczenia było stałe i przyjemne. Ogrzewanie kominkiem jest nie tylko tanie, ale także przyjazne dla środowiska.

Kominek i ciepła woda

Kominki mogą służyć nie tylko jako konwencjonalne ogrzewanie, ale mogą również służyć do podgrzewania wody. Oferujemy wydajne kominki z płaszczem wodnym, dzięki którym można znacznie obniżyć koszty pozyskania ciepłej wody. Rozpalony kominek wytwarza dużo ciepła odpadowego, które nie jest tracone, ale jest przechowywane w zbiorniku na wodę. Taki kominek może praktycznie uzupełniać istniejące systemy grzewcze i pomaga utrzymać koszty ciepłej wody na jak najniższym poziomie. Zakup takiego kominka jest droższy ze względu na bardziej złożoną konstrukcję i wymaga podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania, ale koszty te amortyzują się w ciągu kilku lat.

Wady kominka

Niestety, kominki mają nie tylko zalety. Główną wadą jest stałe ogrzewanie wymagane do utrzymania komfortowej temperatury w pomieszczeniu. Bez ciągłego podgrzewania ciepło rozprasza się w ciągu kilku godzin. Wolnostojące kominki ogrzewają tylko prądami konwekcyjnymi.

Nasze wysokiej jakości kominki dostępne są również w obudowie wykonanej z ceramiki i kamienia naturalnego, dzięki czemu ciepło utrzymuje się dłużej i nie znika po kilku godzinach. Również pod względem bezpieczeństwa kominki ustępują konwencjonalnym systemom grzewczym, ponieważ pożar w domu w naturalny sposób niesie ze sobą pewne ryzyko. Niewłaściwe użycie kominka może zwiększyć ryzyko.

Kupienie kominka prawie zawsze się opłaca niezależnie od tego co jest dla nas najważniejsze – nadanie charteru wnętrzu, element grzejny czy też pozyskanie ciepłej wody. Nie tylko stwarza domową atmosferę, ale także zapewnia komfortową temperaturę w całym domu. Jeśli kominek jest używany jako element grzewczy, koszty ogrzewania można zminimalizować.