Przygotowując miejsce postojowe dla kominka – zwłaszcza jeśli jest on zainstalowany w nowym budynku – należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Dzięki kominkowi można wnieść do domu żywy ogień, który ze względów bezpieczeństwa jest „zapakowany” we wkład kominkowy oraz w obudowę kominkową. Te dwa elementy mają dużą masę całkowitą i dlatego wymagają dobrego przygotowania podłoża. Podczas montażu pieca ważny jest również przemyślany i dobrze działający system wentylacji – to gwarancja zdrowego i przyjemnego powietrza w pomieszczeniu.

Fundament – ważny dla stabilności i długowieczności

Każdy kominek składa się z wkładu kominkowego i jego obudowy, która może być wykonana z kamienia naturalnego, płytek ceramicznych lub cegieł. W każdym razie jest to poważny element wyposażenia wnętrza, który wymaga profesjonalnego przygotowania fundamentu. Cały ciężar pieca spoczywa na fundamencie. Dlatego wskazane jest wykonanie podbudowy z betonu jastrychowego bez ocieplenia i bez ogrzewania podłogowego w zarysie planowanego komina. Piec potrzebuje solidnego fundamentu, aby był stabilny przez dziesięciolecia. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie podłoża.

Komin – średnica dopasowana do komina

Komin jest również bardzo ważny podczas instalacji kominka i dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji grzewczej. Szczególnie ważne jest, aby miał średnicę dopasowaną do wybranego komina. Najlepiej, jeśli jest identyczna lub prawie taka sama jak średnica wkładu kominkowego. Należy również wziąć pod uwagę podłączenie do komina i jego wysokość.

Wysokość 180/190 mm i więcej (od gotowej podłogi) jest uważana za optymalną wysokość odpowiednią dla prawie każdego wkładu kominkowego. Piece kominkowe doskonale współpracują z kominami ceramicznymi i izolowanymi, a także z kominami dwuściennymi wykonanymi ze stali nierdzewnej.

Dopływ świeżego powietrza z zewnątrz – proces spalania i moc cieplna

Doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz bezpośrednio do wkładu kominkowego pieca pozwala na lepszą kontrolę całego procesu spalania i pozytywnie wpływa na wydajność wkładu kominkowego. Dzięki dopływowi świeżego powietrza łatwiej ogrzać piec i regulować jego moc grzewczą. Każdy ogień wymaga dopływu powietrza z zewnątrz, ponieważ zapobiega on usuwaniu świeżego powietrza z salonu, w którym został zainstalowany kominek.

Powyższe aspekty dotyczą podstawowych funkcji w zakresie planowania i instalacji kominka w domu. Jednak wszystkie szczegóły należy omówić z producentem kominka. W Kominki RB masz gwarancję fachowej porady.